Meciul Zilei 25.August.2015

Maccabi Tel Aviv logofc basel logoCea mai interesanta partida a zilei din preliminarile UEFA Champions League va avea ca protagoniste pe israelitii de la Maccabi Tel Aviv care vor primi vizita elvetienilor de la FC Basel, fiind o partida foarte stransa in care nu este decisa calificarea. Stim cu totii castigurile financiare pe care le aduc participarea in grupele Champions League, asa ca miza acestui meci va fi foarte mare, pe umerii fotbalistilor va apasa o tensiune continua iar elvetienii vor trebui sa reziste si presiunii puse de publicul gazdelor.

Maccabi Tel Aviv este campioana din Israel si a ajuns in Play-off dupa ce a eliminat alte doua cluburi, in parcursul lor spre grupe israelitii au trecut de Hibernians si Viktoria Plezn, in timp ce elvetienii au trecut de campioana Poloniei Lech Poznan, invingand in ambele manse. Maccabi este la a treia incercare consecutiva de a ajunge in grupe, anul trecut israelitii au fost eliminati de Maribor, iar in urma cu doi ani Maccabi era eliminata de FC Basel, meciul de astazi poate oferi ocazia unei revanse pentru trupa antrenata de spaniolul Cesar Mendiondo.

In formatia gazdelor se gasesc si trei jucatori romani, toti trei adusi in aceasta vara pentru a ajuta echipa sa ajunga in grupele Champions League. Astfel putem vedea astazi evolund in tricoul lui Maccabi pe Mihai Pintilii adus de la Al Hilal, Liviu Antal cumparat de la Genglerbicligi si Claudiu Bumba transferat de la vice-campioana Romaniei ASA Targu-Mures.

In cealalta tabara tehnicianul Urs Fischer are sase fotbalisti accidentati si unul suspendat, insa il are disponobil pe cel mai valoros jucator din lot, camerunezul Breel Embolo.   Pentru gazde va juca si eroul din tur al israelitilor Zahavi, care a marcat doua goluri, cel de-al doilea gol in al saselea minut de prelungiri fiind golul care a adus foarte multe sanse de calificare pentru Maccabi.

Partida din Elvetia a fost una foarte dramatica, elvetienii au fost condusi cu 1-0 au revenit in joc si au reusit chiar sa preia conducerea in minutul 88 prin golul lui Embolo, dar au scapat victoria in ultimele secunde ale jocului cand israelitii au egalat. Daca in tur s-a terminat 2-2 cu multe rasturnari de situatie meciul retur se asteapta sa fie la fel de dramatic, desi poate nu se vor marca atat de multe goluri tensiunea va fi maxima pe Bloomfield Stadium.

Pentru cei care vor sa mizeze la acest meci ar fi bine sa isi claculeze foarte bine pariurile, deoarece acest meci este unul foarte echilibrat deschis oricarui rezultat, asa ca pariorii vor avea nevoie de multa inspiratie pentru a alege varianta castigatoare.